Blog

Kompas – Uređaj koji ima ključnu ulogu u navigaciji

Kompas

Kompas je instrument koji se koristi za određivanje pravca. Zasnovan je na principu magnetizma. Odnosno, radi na osnovu magnetnog polja Zemlje koje se prostire od severnog do južnog magnetnog pola. Igla na kompasu, koja služi kao pokazivač pravca, je izrađena od magnetnog materijala, te reaguje na Zemljino magnetno polje. Pri čemu se slobodno okreće dok se ne postavi u pravcu sever-jug. Na taj način korisnici mogu precizno da odrede pravac bez obzira na vremenske uslove ili vidljivost.

Iako je jednostavnog dizajna, kompas ima ključnu ulogu u navigaciji. S obzirom da obezbeđuje sigurno kretanje i orijentaciju, čak i u nepoznatim oblastima, nezamenjiv je za snalaženje u prirodi. Zbog toga čini obaveznu opremu za kampovanje.

Koristi se i u kartografiji za precizno mapiranje terena, dok geolozima i arheolozima omogućava da tačno lociraju i dokumentuju položaje iskopina.

Kompas spada i u taktičku opremu, jer je neophodan u raznim vojnim operacijama, patroliranju i izviđanju.

Kada se pojavio kompas?

Kompas se prvi put pojavio u Kini oko 2. veka pre nove ere. Prvobitno je korišćen u geomantiji i feng šuiju za usmeravanje građevina i određivanje povoljnih pravaca, a ne za navigaciju. Bio je napravljen od magnetita, tj. prirodno magnetizovane rude gvožđa. Dok su igle bile postavljene na vodene površine ili na ploče sa oznakama pravaca.

Kompas

Upotreba kompasa za navigaciju započela je tek u 11. veku. Naime, kineski moreplovci počeli su da koriste magnetne kompase za kretanje na otvorenom moru. Vrlo brzo se njegova upotreba proširila na arapske i evropske zemlje, te je u 13. veku kompas postao ključan alat za navigaciju u mediteranskom regionu.

Šira upotreba uslovila je usavršavanje kompasa u narednim vekovima. Evropski istraživači su tokom 14. i 15. veka unapredili dizajn obezbeđujući precizniju navigaciju.

Prednosti upotrebe kompasa

Pored izuzetne preciznosti u radu, kompasi se mogu pohvaliti i jednostavnom upotrebom. Oni rade na principu magnetizma, te ne zahtevaju složene tehnološke elemente ili baterije. Sa kompasom ne morate da brinite da li će se baterija isprazniti ili nećete imati dobar signal, kao u slučaju modernih GPS uređaja. To ga čini pouzdanim instrumentom u svakom trenutku, posebno u prirodi i van naseljenih oblasti.

Za razliku od orijentacije prema Suncu ili zvezdama, kompas funkcioniše bez obzira na vremenske uslove, oblake, kišu ili maglu. Samim tim omogućava navigaciju u svim uslovima.

Kompas

Još jedna prednost jeste prenosivost. Kompasi su kompaktnog, laganog dizajna, te ne zauzimaju puno prostora u rancu. Zbog toga su idealni za planinare, izviđače, spasioce, pripadnike vojnih jedinica i druge profesionalce koji se oslanjaju na preciznu orijentaciju.

Kako se koristi kompas?

Korišćenje kompasa je jednostavno, ali zahteva osnovno razumevanje njegovih delova.

Magnetna igla služi za pokazivanje pravca. Obično je crvene boje. Skala obeležava pravce u stepenima (od 0° do 360°). Sever je označen sa 0° ili 360°. Istok sa 90°, 180° označava jug, a 270° zapad.

Pokretna kompasna kućica je deo sa oznakama i podeocima koji se može rotirati da bi se postavio željeni pravac. Linija za orijentaciju pomaže u postavljanju kompasa.

Kompas

Postavite kompas na ravnu površinu ili ga držite u ruci horizontalno. Na taj način ćete izbeći greške u očitavanju pravca. Vodite računa da je udaljen od mobilnih telefona, ključeva ili drugih metalnih predmeta koji mogu poremetiti rad magnetne igle.

Sačekajte da se igla stabilizuje, pokazujući prema magnetnom severu. Zatim, usmerite kompas prema ciljanom pravcu tako da se skala poklopi sa željenim smerom.

Ukoliko kompas koristite uz mapu, postavite ga na nju i uskladite pravce mape sa magnetnim severom koji pokazuje igla.

Veliki izbor kompasa, kao i druge opreme za boravak u prirodi, možete pronaći u bogatoj ponudi army shop-a Urban Dart.