CO2 ampule čine neophodnu opremu svakog vazdušnog pištolja na gas. Ovo vazdušno oružje predstavlja vernu repliku originalnih vatrenih modela. Ujedno pruža realistični osećaj, jer donosi trzaj karakterističan za pravi pištolj, kao i polu-automatske funkcije.
Zahvaljujući tim karakteristikama veoma je popularno ne samo među ljubiteljima Airsoft igre, već i iskusnim strelcima koji se bave sportskim streljaštvom. Često ga koriste pripadnici vojske i policije prilikom vežbi gađanja.
S obzirom na široku upotrebu vazdušnih pištolja na gas Urban Dart vam otkriva sve što treba da znate o CO2 ampulama.
Kada su se pojavile CO2 ampule?
Vazdušni pištolji na gas su novijeg datuma. Samim tim su i CO2 ampule proizvod koji se kasnije pojavio u svetu. Za njihovo postojanje zaslužan je Pol Žifar. Ovaj francuski inženjer, koji je radio u „Fabrici oružja i bicikala” u Sent Etjenu, 1890. godine patentirao je oružje u kome se projektili lansiraju potiskom komprimovanog ugljen-dioksida.
Međutim, njegov izum je smatran skupim. Prednost upotrebe uvideli su Nemci. Da bi uštedeli bojevu municiju pri vojnim vežbama počeli su da koriste pištolje povezane sa bocama komprimovanog vazduha. To je podstaklo komercijalnu upotrebu vazdušnih pištolja na gas. Dok je pojava CO2 ampula morala da sačeka sredinu 20. veka.
S razvojem pištolja na gas javila se potreba za praktičnijim punjenjem. Zbog toga je počelo pakovanje gasa pod određenim pritiskom i temperaturom u specijalne ampule.
Kapacitet CO2 ampule
CO2 ampule su napravljene od čelika, te su otporne na curenje. Dizajnirane su tako da dobro prianjaju, obezbeđujući vrhunske performanse oružja. Napunjene su visokokvalitetnim, čistim ugljen-dioksidom, u tečnom obliku i pod veoma visokim pritiskom – približno 12.000 PSI.
Namenjene su za jednokratnu upotrebu. To znači da se ne mogu ponovo napuniti, već nakon pražnjenja morate ih baciti. Srećom, ne postoji opasnost po okolinu, jer se mogu 100% reciklirati.
Standarde verzije su kapaciteta 12 grama i odgovaraju svakom airsoft pištolju. Sreću se i ampule od 8, a ređe i od 45 grama CO2.
Kapacitet određuje broj hitaca koji se mogu ispaliti pomoću jedne ampule. Ipak, morate znati da taj broj nije konstantan. On zavisi od modela, tj. konstrukcije pištolja, kao i od spoljašnjih faktora, naročito temperature okoline.
Svaka CO2 ampula može da isporuči najmanje 30 i najviše 200 hitaca. Obična se ta vrednost kreće između 50 i 70 hitaca. Kada je količina gasa pri kraju, smanjuje se snaga i domet hica. Ovo možete sprečiti pravilnim pozicioniranjem cevi.
Kako se koriste ampule CO2 za vazdušne pištolje?
Pravilno čuvanje i rukovanje je ključno. CO2 ampule ne smete izlagati visokim temperaturama (iznad 48 stepeni Celzijusa). Zbog toga ih morate čuvati dalje od bilo kog izvora toplote. Takođe, ne smete ih bušiti, jer to može dovesti do pražnjenja.
Ampule se smeštaju u ležište ispod skale drške pištolja. Pri čemu uski kraj mora da bude okrenut nagore. Zatim zavrtite zavrtanj ispod ampule kako bi iglica ventila probila vrh. Na taj način je pištolj spreman za pucanje.
Povlačenjem obarača ili udarcem oroza, ventil se otvara i omogućava da CO2 pređe iz tečnog u gasovito stanje, koje potiskuje projektil iz cevi.
CO2 ampule, kao i kuglice za vazdušne pištolje i raznovrsne modele ovog oružja, možete pronaći u bogatoj ponudi army shop-a Urban Dart.