Blog

Startna municija – Gde se koristi i koliko je opasna?

Startna municija

Startna municija predstavlja posebnu vrstu municije koja sadrži samo barutno punjenje. To znači da ne ispaljuje projektil kao klasičan metak, već generiše blic i eksplozivni zvuk karakterističan za normalan hitac. Samim tim nema ubojni efekat.

Iako pronalazač ove municije nije poznat, podaci pokazuju da se ona pojavila krajem 19. veka. Veruje se da je nastala radi upotrebe u vojnim vežbama i pozorišnim predstavama kao način da se simulira pucnjava bez opasnosti od bojeve municije.

Jedna od najranijih zabeleženih upotreba praznih metaka ili ćoraka, kako se još popularno naziva startna municija, bila je tokom francusko-pruskog rata 1870-1871. Obe strane su je koristile za simulaciju uslova na bojnom polju tokom vežbi.

Dva tipa punjenja

Startna municija je ranije izrađivana od čelika. Dok današnji standardi nalažu upotrebu mesinga za izradu. Puni se poroznim barutom radi lakšeg i bržeg sagorevanja. Sama snaga barutnog punjenja značajno je umanjena. Zbog toga je neophodan pojačnik trzanja za oružja koja koriste automatski način dejstva.

Startna municija

U pitanju je specijalni dodatak čašastog oblika, koji je manjih dimenzija od cevi. Postavlja se na cev tako da se osiromašeni gasovi gomilaju na ustima cevi i u pojačniku. Na taj način se reguliše pritisak na povratno-udarni mehanizam i na sam zatvarač i obezbeđuje automatski ili poluautomatski režim paljbe.

U slučaju da je potrebno da startna municija bude istih dimenzija kao i bojeva onda se na vrh čaure postavljaju produžeci koji su napravljeni od sličnog materijala kao i za zatvaranja čaure. Obično se za to koriste plastična masa, presovani karton ili drvo.

Gde se koristi startna municija?

Danas, startna municija ima široku upotrebu. Koristi se svugde gde je potreban zvuk i bljesak pucnjave metka, ali zbog bezbednosti nije preporučljiv pravi projektil. Upravo takvi su manevri vojne obuke, te je ova municija poznata i kao manevarska. Koriste se i za sahrane vojnih lica, pripadnika policije ili zaslužnih građana.

Ćorci su obavezni rekvizit prilikom snimanja filmova koji zahtevaju borbe vatrenim oružjem. Naime, zakonom je zabranjena upotreba bojeve municije pri snimanju, te su ovi meci idealna zamena za stvaranje realističnog efekta.

Srećemo ih na sportskim događajima, kao što su trke. Tada se njime pune starter pištolji kojima se signalizira početak trke. Takođe, koriste se na konjičkim takmičenjima za kaubojsko gađanje, kao i za vežbanje gađanja.

Da li je startna municija opasna?

Bez obzira što manevarski metak nema bojevo dejstvo, to ne znači da nije opasan. Ukoliko se ispali iz neposredne blizine može da nanese teške prodorne rane, a na srednjim dometima stvara modrice. Vojni podaci pokazuju da se sa onim koji ima drveni uložak ne sme dejstvovati bliže od 20 metara, a sa upresovanim bliže od 3 metra.

Startna municijaPored toga, ako se u cevi nalazi bilo kakav mali otpad, on će biti izbačen brzinom sličnoj brzini klasičnog metka. Time dobija sposobnost da nanese tešku, pa i smrtonosnu ranu.

Imajući ovo u vidu veoma je važno pravilno i oprezno rukovanje sa startnom municijom. Jedino tako se može izbeći povređivanje, ali i samopovređivanje.

Različitu startnu municiju možete pronaći u bogatoj ponudi army shop-a Urban Dart. Ovde vas čekaju i futrole za pištolje, sefovi za oružje, gun pack torbe, kao i vazdušne puške i vazdušni pištolji.