Blog

Vazdušni pištolji na gas – Kako se rukuje sa njima?

Vazdušni pištolji na gas

Vazdušni pištolji na gas predstavljaju vrstu vazdušnog oružja koje radi putem komprimovanog vazduha. Potreban gas se dobija iz CO2 kapsula od 12 grama za jednokratnu upotrebu. Ovakav dizajn obezbeđuje jednostavnu upotrebu. Ujedno pruža realistični osećaj, jer donosi trzaj karakterističan za pravi pištolj, kao i polu-automatske funkcije.

Imajući to u vidu ne čudi što su vazdušni pištolji na gas veoma popularni. Namenjeni su, pre svega, za sportsko streljaštvo. Često se koriste i za obuku vojske i policije. Mada najveću upotrebu imaju u rekreativne svrhe. Takođe, sastavni su deo zabavne Airsoft igre.

S obzirom da ne spadaju u smrtonosno oružje njihovo držanje ne zahteva registraciju.

Kada su se pojavili vazdušni pištolji na gas?

Za razliku od drugih vrsta, koje su se pojavile u 16. veku, vazdušni pištolji na gas su razvijeni tek krajem 19. veka. Njihovo postojanje dugujemo Polu Žifaru. Ovaj francuski inženjer, tokom rada u „Fabrici oružja i bicikala“, došao je na ideju da napravi oružje u kome će se projektili lansirati potiskom komprimovanog ugljen-dioksida.

Iako je izum pantentirao 1890. godine mnogi su ga smatrali skupim i nepotrebnim, te je bilo potrebno da prođu decenije kako bi pištolj našao praktičnu upotrebu.

Vazdušni pištolji na gas ž

Značaj su prvi uvideli Nemci. Da bi uštedeli bojevu municiju pri vojnim vežbama počeli su da koriste pištolje povezane sa bocama komprimovanog vazduha. To je uslovilo komercijalnu upotrebu vazdušnih pištolja na gas.

Sredinom 50-ih godina počela je i proizvodnja municije za njih. Gas se pod određenim pritiskom i temperaturom „pakovao” u kapsule od 12 grama. Ređe se smeštao u verzije od 8 i 45 grama.

CO2 kapsula se postavlja u ležište tako da iglica ventila probija njen vrh. Povlačenjem obarača ili udarcem oroza, ventil se otvara i omogućava da CO2 pređe iz tečnog u gasovito stanje, koje potiskuje projektil iz cevi.

Municija za vazdušne pištolje na gas

Vazdušni pištolji na gas kao municiju koriste dijabole 4,5 mm. Izrađuju se od tačno kalibrirane olovne žice. U sastav ulazi i antimon da bi se postigla odgovarajuća tvrdoća.

Vazdušni pištolji na gas

Najpre se formira prednji deo (glava) sa prečnikom 4,5 mm. Može biti ravne ili polukružne, kupolaste površine. Ravne glave se sreću kod kvalitetnijih dijabola, a polukružne kod dijabola standardnog kvaliteta.

Zadnji deo dijabole se konusno širi tako da obezbeđuje efikasno oslanjanje na zidove cevi.

Rukovanje vazdušnim pištoljem na gas

Bez obzira što se ne smatraju smrtonosnim, nepravilnim rukovanjem vazdušni pištolji na gas mogu da dovedu do povreda. Zbog toga stručnjaci savetuju da obevezno pre prve upotrebe proučite uputstvo. Čak i ako imate iskustva sa vazdušnim oružjem neophodno je da pročitate karakteristike novog modela koji ćete koristiti.

Pravilno rukovanje podrazumeva pravilan položaj tela i prsta na okidaču. Telo treba da bude postavljeno blago bočno prema meti. Pri čemu dominantna ruka stoji napred, potpuno ispružena, a druga blago savijena kako bi pomogla u apsorpciji trzaja. Dok sredina prst mora biti na okidaču.

Vazdušni pištolji na gas

Nakon upotrebe neophodno je da proverite da li je pištolj ispražnjen i osiguran. Pištolj se čuva isključivo u sefu za oružje, a dijabole u originalnom pakovanju.

Veliki izbor vazdušnih pištolja na gas čeka vas u bogatoj ponudi army shop-a Urban Dart. Ovde možete pronaći i vazdušne puške, airsoft pištolje, kao i municiju za njih.